آیا برای برندسازی شخصی داشتن یک وب سایت شخصی نیاز است؟

تفاوت میان برندینگ شخصی و شهرت

شاید بی اغراق نباشد اگر بگوییم وقتی سخن از برندینگ شخصی به میان آید، ذهن عموم افراد به یاد شهرت و معروف شدن معطوف خواهد شد، البته باید اذعان داشت که در اصول و مبنای پایه ای مباحث برندینگ شخصی، تفاوت هایی با کسب شهرت و مشهور شدن وجود دارد.

اگر به قرن ها و سال های گذشته نگاهی داشته باشیم، خیلی زود متوجه خواهیم شد که در کل تاریخ بشریت تا به حال، پدیده شهرت و معروف شدن به وفور به چشم می خورد. با توجه به هر عصر و زمان مخصوص به خود، فاکتورهای مهمی برای کسب شهرت و معروف شدن انسان ها وجود داشت، به عنوان مثال از شهرت دلاور مردان در رزم های باستانی گرفته تا شهرت فوتبالیست ها و بازیگران امروزی، شهرت همه و همه به مهارت و شغل افراد گره خورده است و پیوند عمیقی بین آن ها به چشم می خورد.

در حقیقت می توان ادعا کرد که برای مشهور شدن و معروف شدن، جایگاه شما در اجتماع و موقعیت شغلی شما دو فاکتور تعیین کننده هستند اما در مبحث سلف برندینگ یا برندینگ شخصی شما خواهید آموخت که به چه روش هایی بدون آن که زمینه شغلی برای مشهور شدن یا معروف شدن را داشته باشید، بی آن که از موقعیت شغلی برتری بهره مند باشید، خود و مهارت های خود را به دیگران نشان دهید و در میان خیل عظیم جمعیت دیده شوید. در حقیقت همین عامل است که بحث داغ و به روز برندینگ شخصی را بر سر زبان ها انداخته و ورود به این موضوع را جذاب می کند.

شما در مبحث سلف برندینگ به دنبال این موضوع هستید که قابلیت ها و مهارت های خود را به کسانی که به دنبال آن ها هستند معرفی کنید و به آن ها اثبات کنید، در حقیقت به نوعی اعتمادشان را نیز جلب کنید.

در همین ابتدای کار و ابتدای بحث به خاطر داشته باشید که اگر موفق شدید سلف برندینگ خوب و معتبری را ایجاد کنید، آن را در نقطه پیک خود رها نکنید چرا که برند شخصی همانند انسان رشد می کند، چابک است و نیاز به کمال گرایی دارد. شاید سوال شما این باشد که چرا باید برندینگ شخصی ادامه دار باشد؟ پاسخ واضح است. اگر درک درستی از مباحث برندسازی شخصی داشته باشید متوجه خواهید شد که این مقوله صرفا یک مقصد نیست که به آن برسیم و کار تمام شود. پرسونال برندینگ در واقع یک مسیر است. مسیری که از صفر و هیچ شروع می شود، در راه رسیدن به شهرت و دیده شدن گام بر می دارد. خود را که مطرح کرد و نامی برای خود دست و پا کرد در مسر تعالی و کمال گرایی ادامه خواهد داد و به نوعی برای شما علاوه بر شهرت، کسب درآمد را نیز در پی خواهد داشت.

یکی از الزامات بحث برندینگ شخصی، ساختن سایت شخصی است، که در این مقاله قصد داریم تا شما را با چرایی و چگونگی ساخت سایت شخصی و اهمیت آن بر سلف برندینگ آشنا سازیم.

برندینگ شخصی یا Personal branding یا Self branding چیست؟

“برندینگ شخصی”، “سلف برندینگ” و “پرسونال برندیگ” کلماتی است که امروزه اگر کمی برای گشت و گذار در اینترنت زمان به خرج دهید مداوم با آن ها رو به رو می شوید و قطعا چندین بار این وازه ها به چشمان شما خورده است.

معانی این واژه ها یکسان است و هدف مشخصی را دنبال می کند، اگر بخواهیم خیلی ساده، بدون هیچ تکلفی برندینگ شخصی را برای شما بازگو کنیم باید اذعان کنیم که برندینگ شخصی، ویترین و آینه تمام نمای افکار، تخصص ها، مهارت ها، خدمات و کسب و کار شما است.

اگر ذهن شما باز هم خطا نشانه می رود و هر زمانی که از واژه برند صحبت می شود به سمت و سوی لوگوهای گرافیکی و شعارهای تبلیغاتی کشیده می شود، بار ها و بار ها با خود تکرار و مرور کنید که برند این موارد نیست! برند در واقع نوع لحن و سبک برخورد، کلام و نوشتار شما در ارتباط با دیگران است. افکار شما، اندیشه های شما، تصمیمات شما و حتی حس شما از مهارت ها، تخصص ها و کسب و کاری که در آن فعالیت می کنید، همگی برند شخصی شما را می سازند.

همان طور که در قسمت ” تفاوت میان برندینگ شخصی و شهرت” اشاره شد، برندینگ شخصی مختص به یک قشر جامعه یا یک کسب و کار مشخص نیست و محدودیتی در این زمینه ندارد. شما می توانید هر شغلی در جامعه داشته باشید یا هر کسب و کار کوچک یا بزرگی را در اختیار داشته باشید، اما جهت نمایش خود و یا کسب و کارتان نیازمند برندسازی شخصی خواهید بود.

شما برای رسیدن به اهداف خود، برای مطرح شدن و دیده شدن بیش از پیش باید به فکر هویت سازی برای برند شخصی خود باشید که این روزها این مقوله با واژه پرسونال برندینگ (Personal Brand) نقل محافل است. اگر بخواهیم کمی فلسفی با موضوع برخورد کنیم باید اذعان داشته باشیم که در حقیقت برندهای شخصی را می توان به انسان هایی تو در تو تشبیه کرد که در دل خود انسان دیگری را جای داده اند.

برندینگ شخصی در اینترنت

برندینگ شخصی در اینترنت مهم است؟ آیا با وجود خیل عظیمی از سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی باز هم فرصت به دیده شدن من می رسد؟ آیا صرف هزینه برای ورود به برندینگ شخصی در اینترنت منطقی است؟ این ها سوالات کوچکی از دنیای بزرگ سوالات ورود به برندینگ شخصی است که الفبا وب به پاسخ آن ها خواهد پرداخت تا برای شما ابهامی در زمینه ورود به سلف برندینگ وجود نداشته باشد.

گسترش کسب و کار و خدمات ارائه شده از سمت شما در گرو دیده شدن هر چه بیشتر شما در فضای مجازی است. اگر قصد دارید در دنیای مجازی اینترنت، خود را به خوبی پرزنت کنید، توانایی‌ها، مهارت‌ها یا خدمات و به طور کل هر چیزی که به شما مربوط می‌شود را با برند سازی مطرح کنید در اولین و مهم‌ترین گام نیاز به ساخت سایت شخصی خود دارید.

شاید در ابتدای کار با ترس و واهمه رو به رو شوید و ندانید که از کجا باید شروع کرد، اما توصیه الفبا وب به شما این است که ترس ها را دور بریزید چرا که علی رغم پهناور و گسترده بودن بستر اینترنت و وجود ترس دیده نشدن در میان دیگران، این پهناوری و گستردگی برندینگ شخصی را وارد فاز ساده تر و آسان تری می کند و شما با یاری گرفتن از اینترنت می توانید برندینگ شخصی خوبی را برای خود متصور باشید.

این نکته را به یاد داشته باشید که شما با صرف هزینه و ساخت سایت شخصی در قیاس با افراد دیگری که اعتقادی به داشتن سایت شخصی ندارند یک گام طلایی جلوتر خواهید بود. گام طلایی شما در برندینگ شخصی، فرصت دیده شدنی است که در اختیار شما قرار داده می شود. شما با ساختن سایت شخصی خود می توانید به طور جامع و کامل خود را در اینترنت مطرح کنید، خدمات خود را مفصل شرح دهید و نقاط قوت خود در قیاس با رقبایتان را مطرح کنید و آن ها را به چالش بکشید.

بسیاری از افراد هستند که به دنبال ساده ترین و راحت ترین راه برای رسیدن به خواسته های خود در اینترنت هستند و بهترین راه را استفاده از ربات ها و یا الگوریتم های زود بازده می دانند. بر کسی پوشیده نیست که آنالیز و تحلیل داده هایی که توسط ربات ها و الگوریتم ها صورت می گیرد بسیار مهم و کاربردی است اما نکته مهم و گم شده این ماجرا این است که پای واژه “شخصی” در میان است و شما قصد دارید برندینگ شخصی خود را ایجاد کنید و شخصا برندسازی کنید. این جمله بدین معنا است که هر چیزی که به شما منتهی شود در برندسازی شخصی جای دارد و یک ربات یا الگوریتم نمی تواند یک نفره برای شما این برندسازی را انجام دهید، بنابراین در مسیر صحیح گام بردارید.

آیا از حضور آنلاین خود در فضای اینترنت مردد هستید؟

بدون شک با ما موافق خواهید بود که در حال حاضر هر آنچه که در ذهن مردم جامعه می گذرد، در موتور جستجوی قدرتمند گوگل سرچ می شود. به عنوان مثال برای آخر هفته خود قصد دارید به کافه دنجی بروید و کمی با خود خلوت کنید، برای پیدا کردن کافه چه می کنید؟ به راحتی در موتور جست و جوی گوگل کافه مورد نظر خود را جست و جو می نمایید. به دنبال خرید اینترنتی کالایی هستید، چه اقدامی می کنید؟ طبیعتا باز هم در گوگل جست و جو می کنید. برای یافتن پاسخ سوال، خدمات و هر چیزی که فکرش را کنید در گوگل سرچ خواهید کرد و این گوگل است که در نقش ناجی شما ظاهر شده و به کمک شما می آید، پس چرا گوگل شما را به دیگران معرفی نکند؟ بنابراین این موضوع به زبان ساده برای شما روشن شد که حضور در موتور جست و جوی گوگل به دیده شدن بیشتر شما کمک شایانی می کند و با توجه به این که در عصر حاضر زندگی می کنیم، حضور آنلاین شما در فضای مجازی اینترنت بیش از هر وقت دیگری نیاز است و امری حیاتی برای شما و برندینگ شخصی شما تلقی می شود. جمله معروفی در این زمینه بارها و بارها از میان دیدگان شما عبور کرده است که اگر کسب و کار شما در فضای اینترنت جایی ندارد، به زودی به پایان عمر خود نزدیک می شود! برای این که متوجه شوید این جمله تا چه میزان نزدیک به واقعیت است و صرفا یک پیام یا شعار تبلیغاتی نیست، کافیست میزان رشد کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند را با پنج سال گذشته مقایسه کنید. تعداد فرصت های شغلی مرتبط با حوزه و بستر اینترنت را با چند سال گذشته مقایسه کنید. تمامی آماری که به دست خواهید آورد نشان می دهد که به طرز جالبی رشد استفاده از اینترنت در مردم جامعه با افزایش رو به رو شده است. علاوه بر این ها بدون شک وجود سایت شخصی در مبحث سلف برندینگ سبب اعتبار بخشی به شما و کسب و کار شما نیز خواهد شد و شما با یک تیر، دو یا چند نشان را هدف رفته اید.

تا به این جای کار از بهبود وضعیت شما در حالت آنلاین سخن گفتیم اما به یاد داشته باشید که شما برای برندسازی شخصی قوی، علاوه بر این که نیاز دارید در وضعیت آنلاین قابل دسترسی باشید، فکر و چاره ای هم برای وضعیت آفلاین خود بیاندیشید.

نه آن قدر محو جامعه سنتی و روش های قدیمی شوید که از فضای رقابتی مجازی این روزها عقب بمانید و نه آن قدر پشت وب سایت خود پنهان شوید که جامعه سنتی را از دست بدهید. برقراری تعادل میان این دو کاری سخت و دشوار است اما نتیجه ای بسیار طلایی برای شما خواهد داشت.

آیا وجود یک ایمیل و یا ساخت یک وبلاگ برای برندینگ شخصی کافیست؟

با توجه به آن چه تا به حال اشاره کردیم، وجود و حضور آنلاین شما در اینترنت امری حیاتی است. حال که شما به این نتیجه رسیده اید که در این بستر پهناور حاضر باشید و فرصت را از دست ندهید در نخستین گام، نیاز به ساخت سایت شخصی خواهید داشت.

اگر میان استفاده از وبلاگ و سایت شخصی تردید دارید باید به شما متذکر شویم که حضور در بستر رقابتی اینترنت آن هم تنها با در اختیار داشتن یک ایمیل یا یک وبلاگ، میزان رشد و سرعت شما در رسیدن به موفقیت و اهدافتان را با کاهش چشمگیری رو به رو می کند و به نوعی طراحی سایت شخصی در نقش شتاب دهنده ظاهر می شود.

ساخت سایت شخصی یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش هایی است که می تواند شما را در رسیدن به خواسته ها و اهداف برندینگ شخصی یاری دهد، افکار، عقاید، ایده ها و نگرش شخصی شما را به نمایش بگذارد و به نوعی محوریت نمایش برندینگ شخصی شما را در دست بگیرد.

الفبا وب، مشاور 0 تا 100 ساخت سایت شخصی شما

اگر مشتاق به ساخت سایت شخصی خود هستید اما هیچ اطلاعاتی از اقدامات لازم برای ساخت سایت شخصی در اختیار ندارید و یا آگاهی شما در این زمینه اندک است، جای نگرانی نیست. مشاوران و متخصصان به روز و آشنا به این حوزه در الفبا وب گردهم آمده اند تا شما را در این مسیر یاری کنند و به اهداف شما در پیاده سازی برند شخصی خود خدمت رسانی کنند.

توصیه الفبا وب به شما این است که در همان گام های نخستین ورود به این حوزه، هدف خود را مشخص نمایید و برای کار خود هدف گذاری صحیح کنید. هدفی که برای خود مشخص کردید را آنالیز کنید، وضعیت فعلی خود را با هدف نهایی مقایسه کنید و بسنحید. رعایت این موارد به شما این امکان را می دهد که درک درستی از آن چه نیاز است تا به هدف خود برسید برای شما بیش از گذشته روشن شود.

دامین شخصی شما باید ثبت شود

حتما دامین شخصی خود را در اولین فرصت ثبت نمایید و فرصت گرفتن انحصار آن را به دیگری ندهید. شما قرار است با یک نام مطرح شوید. نامی که برای برندینگ شخصی خود در نظر دارید باید همان نام دامنه شما یا دست کم مشابهتی با آن داشته باشد.

اگر تجربه ای در ثبت و خریداری دامین ندارید، نگران نباشید با کمک گرفتن از الفبا وب قادر خواهید بود تا در سریع ترین زمان ممکن انحصار دامین شخصی خود را به دست بگیرید و کار برندینگ شخصی را آغاز نمایید.

برای انتخاب دامین مناسب برای سایت شخصی خود می توانید به سراغ دامنه بین المللی دات کام (.com) بروید که البته هزینه بیشتری دارد. اگر به دنبال صرف هزینه کمتر باشید می توانید از دامنه بومی دات آی آر (.ir) استفاده نمایید، هرچند که برای داشتن برندینگ شخصی قوی، توصیه ما بر این است که هر دو دامنه مطرح را ثبت نمایید تا رقبای دیگر دستشان از رسیدن به آن کوتاه باشد.

انتخاب هاستینگ و سرور مناسب

هر چقدر که سایت شخصی شما از طراحی خوب و به روزی بهره مند باشد، خدمات ارائه شده بر روی آن خدمات جامع، کامل و منحصر به فردی باشد، تا زمانی که با سرعت مناسب و بدون مشکل برای استفاده کاربران نمایش داده نشود فایده ای نخواهد داشت.

مشاوران متخصص الفبا وب می توانند شما را بر حسب نیاز و انتظاری که از سایت شخصی خود دارید کمک کرده و انتخاب های مناسبی را پیش روی پاش شما قرار دهند. حتما توجه داشته باشید که علاوه بر خرید یک هاست یا سرور مناسب، پشتیبانی از آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

طراحی سایت اختصاصی

تا به اینجا به این باور رسیدیم که برای مطرح شدن و جامعیت عمل پوشاندن به برنامه برندینگ شخصی خود در فضای مجازی اینترنت نیاز به داشتن یک وب سایت شخصی است. پس از انجام موارد زیر ساختی و فنی مورد نیاز برای داشتن سایت شخصی، مسئله‌ای که در نگاه نخست در دید مخاطب شما بسیار تاثیر گذار بوده و بسیار حائز اهمیت است سبک و طرح ظاهری سایت شخصی شما است.

توصیه الفبا وب این است که برای برندینگ شخصی بهتر و نمایش آن به مخاطبان خود، استفاده از طراحی اختصاصی نیاز است. طراحی اختصاصی به شما این امکان را می دهد تا بر اساس نوع فعالیت خود و حتی نوع برندینگ خود، ظاهر و دیزاین کلی وب سایت شخصی خود را داشته باشید و خاص بمانید. خاص بودن در برندینگ شخصی یکی از فاکتور های اصلی و مهم است که در این قسمت از کار، یعنی ایجاد سایت شخصی کاملا نمود پیدا می کند.

شما قادر خواهید بود تا با مراجعه به وب سایت رسمی الفبا وب، نمونه های طراحی شده برای سایت های شخصی و یا کسب و کار را مشاهده کرده و از میزان توانایی این تیم در امر طراحی وب سایت اطمینان خاطر کسب نمایید، شایان ذکر است که در قسمت نظرات مشتریان، همان گونه که از نامش پیداست، نقطه نظرات آن ها را در سفارش های گذشته بخوانید، بررسی نمایید و با نحوه کار تیم الفبا تیم بیشتر آشنا شوید.

نقش سئو در برندینگ شخصی

همه چیز با طراحی سایت تمام نمی شود!

عده ای بر این باورند که پس از طراحی و ساخت سایت شخصی خود و ورود اطلاعات لازم بر روی آن، تمام مسیر را طی کرده اند. این نگرش، نگرش اشتباهی است و باید بدانید که همه چیز با اتمام طراحی سایت شخصی شما به پایان نمی رسد بلکه شما تازه در ابتدای راه قرار دارید.

محتوای ارائه شده از سوی شما، مهارت ها، خدمات شما هر اندازه هم که با دیگران متمایز و منحصر به فرد باشد، تا زمانی که برای عموم به نمایش گذاشته نشود و افراد دیگر از آن بی اطلاع باشند فایده ای نخواهد داشت.

اگر به یاد داشته باشید در ابتدای مقاله به نقش کلیدی جستجو گر گوگل اشاره کردیم و یادآوری کردیم که افراد جامعه به دنبال هر چه که باشند گوگل را دانای کل می دانند و برای یافتن جواب پرسش های خود یا گرفتن خدمات مورد نیاز به سراغ گوگل می روند.

صفحه نخست جست و جو گر گوگل و جایگاه های نخست سرچ های آن دقیقا جایی است که باید سایت شخصی شما قرار داشته باشد، اما به چه شکل سایت شما می تواند این جایگاه را کسب کند؟ آیا از سئو سازی سایت شخصی خود اطلاعاتی در اختیار دارید؟ الگوریتم ها و روش های سئو سازی سایت را می شناسید؟ اگر پاسخ این سوال ها را نمی دانید جای نگرانی نیست.

شما برای داشتن پرسونال برندینگ قوی نیاز به دیده شدن دارید. با روش هایی که در اختیار متخصصین الفبا وب قرار دارد، سئو سازی سایت شخصی شما با آخرین و جدیدترین استانداردها و الگوریتم های گوگل انجام خواهد شد و نگرانی شما بابت عدم نمایش سایتتان در صفحه نخست موتور جست و جوی گوگل کاملا رفع خواهد گشت.

به صورت خیلی ساده می توان سئو را این گونه شرح داد که، سئو مجموعه کاملی از روش ها و متود های تغییر استراتژیک سایت شخصی شما است که به لطف آن، عوامل مهم و کلیدی مطرح شده از سوی جستجوگر گوگل جهت نمایش سایت شخصی شما در جایگاه نخست سرچ ها رعایت می شود.

با در اختیار داشتن جایگاه نخست گوگل در سرچ های انجام شده مرتبط با حوزه فعالیت برند شخصی شما، مخاطب بیشتری در اختیار خواهید داشت، بیش از گذشته دیده خواهید شد و رفته رفته به برند خود اعتبار خواهید بخشید.

ایمیل شخصی و اعتبار بیشتر

شما پس از خریداری نمودن سایت شخصی خود قادر خواهید بود تا ایمیل یا ایمیل های شخصی مورد نیاز خود را ایجاد کنید. اگر اطلاعی در رابطه با ایمیل شخصی ندارید باید اذعان کنیم که ایمیل شخصی شما می تواند نام انتخابی شما باشد و پس از @ ، نامه دامنه سایت شخصی شما به دنیال آن درج می شود. به عنوان مثال اگر سایت شخصی شما www.alefbaweb.com باشد، بر حسب نیاز خود می توانید ایمیل شخصی خود را به شکل info@alefbaweb.com یا admin@alefbaweb.com ثبت و ایجاد نمایید که در مبحث برندینگ شخصی می تواند اعتبار زیادی را برای شما در پی داشته باشد.

سایت شخصی خود را به اکانت شبکه های اجتماعی لینک کنید

یکی از مواردی که پس از ساختن سایت شخصی باید به آن توجه شود، مرتبط سازی و لینک کردن سایت شخصی شما با اکانت های فعال شبکه اجتماعی شما می باشد. اکانت فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و … را می توانید به راحتی با وب سایت شخصی خود لینک کنید تا بازدیدکنندگانی که از طریق جست و جوی گوگل یا هر طریق دیگری وارد سایت شما شده باشند به اکانت های شبکه های اجتماعی شما نیز دسترسی داشته باشند و شما را دنبال نمایید.

توصیه الفبا وب به شما این است که این روند حالت معکوس نیز داشته باشد. شما می توانید در قسمت تدارک دیده شده برای اکانت های شبکه های اجتماعی شما، آدرس سایت شخصی خود را وارد نموده تا دنبال کنندگان شما در این شبکه ها، به بازدیدکنندگان سایت شما نیز تبدیل شوند و سایت شما بیش از پیش دیده شود.

کانال آپارات و ویدیوهای تولید شده شما

بی شک هر چه بتوانید تولید محتوای مناسب در پلتفرم های دیگری به جز تکست داشته باشید فرصت برندسازی شخصی بیشتری را ه خود داده اید. منظور از پلتفرمهای دیگر تولیذ محتوا، تولید پادکست های صوتی یا ویدیوهای خلاقانه است.

شما قادر خواهید بود تا در راستای تقویت برندینگ شخصی خود، آن چه که نیاز به ارائه و دیده شدن دارد را در قالب ویدیوهایی خلاقانه پیاده سازی کرده، در کانال رسمی خود در آپارات آپلود کرده و بر روی سایت شخصی خود به نمایش گذاشته یا لینک دهید.

وجه تمایز خود و خدماتی که ارائه می دهید را به رخ بکشید

چرا شما تبدیل به یک برند شخصی شده اید؟ چه عواملی باعث می شود شما در قیاس با رقیب یا رقبای خود بهتر باشید؟ چرا مردم باید به شما مراجعه کنند؟ پاسخ به این سوالات که روشن شود، وجه تمایز و تفاوت شما در زمینه ای که قصد دارید به یک برند تبدیل شوید مشخص می شود.

تعداد بازدید بیشتر از سایت شخصی مساوی است با بیشتر دیدن شدن

از فاکتورهای کارا و مهمی که نشان می دهد شما به هدفتان در برندینگ شخصی رسیده اید و نام و آوازه ای برای خود در اینترنت دست و پا کرده اید یا خیر، دیتاها و اطلاعاتی است که وب سایت در اختیار شما قرار می دهد.

البته برای آنالیز این دیتاهای مهم ابزار های گوناگونی وجود دارد که کار تحلیل دیتاها را برای شما آسان می کند، اما برای روشن شدن موضوع باید اذعان کنیم که شما می توانید تعداد بازدید کننده از سایت خود را بسنجید، از میانگین حضور کاربران در سایت خود با خبر شوید و حتی صفحاتی از وب سایت شما را که کاربران جست و جو کرده اند یا بازدید کردند را مشاهده کنید.

مشخص کردن بودجه هزینه ها و سقف هزینه در سلف برندینگ

شما برای رسیدن و تحقق هر کدام از پلن هایی که برای برندینگ شخصی خود مشخص کرده اید نیاز به صرف هزینه دارید، البته همیشه این هزینه، مالی نیست و مدت زمانی که شما باید انرژی به خرج دهید، مهارت ها و تخصص هایی که در حال حاضر در اختیار دارید یا در آینده کسب خواهید کرد نیز جزو فاکتورهای مهم این بودجه بندی به حساب می آید.

شما در این راه به طبع بایستی یک سری هزینه ها انجام دهید و در عوض به یک سری درآمد و منابع برسید. به عنوان مثال بر روی سایت شخصی خود زمان صرف می کنید، برای طراحی آن هزینه مالی خرج می کنید و در عوض مهارت، تخصص و یا خدمات خود را در اختیار دیگران قرار می دهید و از این راه کسب درآمد بیشتری می کنید.

شما می توانید در برندینگ شخصی خود، با صرف هزینه در حوزه هایی که نیاز دارید، مهارت و تخصص کسب کنید. شرکت در ورک شاپ های گوناگون، همایش ها، کلاس ها، دوره های آنلاین و … می توانند در یک پلن با برنامه ریزی مناسب قرار گیرند و شما را برای رسیدن به اهداف خود کمک کنند.

همواره سعی کنید بر روی یاد گیری روز افزون، توانمندسازی خود یا تیمی که در اختیار دارید، آموزش دادن و حتی فرهنگ سازی هر چه بیشتر تمرکز کنید، سرمایه گذاری کرده و بودجه بندی نمایید.

اهمیت مردم بالاتر از اهمیت پول و منابع مالی است. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید. هیچ برند بزرگ و جا افتاده ای در دنیا وجود ندارد که برای ذره ای پول بیشتر، روابط انسانی و تعاملات خود با جامعه را زیر سوال ببرد و با دست خودش به برند ساخته شده لطمه و آسیب وارد کند.