طراح سایت کیست؟ – چگونه طراح وب سایت شویم؟

30
بهمن
1400

طراح سایت کیست؟ چگونه طراح وب سایت شویم؟ برای طراح سایت شدن از کجا شروع کنم؟ امروزه که دنیای دیجیتال جزء جدایی‌ ناپذیر هر کسب‌وکار موفقی شده است، نیاز است که صاحبان این مشاغل، سایتی جذاب و حرفه‌ای داشته باشند تا بتوانند وجهه بهتری از کار خود را معرفی کنند.

اگرچه اغلب تصور می‌شود که طراح سایت فردی است که تمامی مراحل در راه‌اندازی سایت از ایده‌سازی تا قرار دادن محتوی بر عهده اوست، باید بگوییم که اشتباه است.

طراح سایت بیشتر به پیاده‌سازی ایده‌های جذاب و کاربر پسند مشغول است. در این مطلب از سایت الفباوب قصد داریم به مهارت‌ها و وظایفی که بر عهده طراحان سایت است بپردازیم، با ما همراه باشید.

اگر نیاز به طراحی سایت شرکتی دارید، با ما تماس بگیرید! در ادامه شما را با شغل طراحی سایت و همینطور این که طراح سایت کیست؟ آشنا می کنیم!

تعریف شغل طراحی سایت

در صورتی یک متخصص وب می‌تواند به عنوان طراح سایت موفق شناخته شود که علاوه‌بر دانش فنی و کدنویسی از خلاقیت و نوآوری بالایی نیز برخوردار باشد.

طراح سایت می‌تواند به شما کمک کند تا نه تنها یک وب‌سایت تخصصی داشته باشید بلکه با استفاده از عناصر بصری مانند کاربرد درست رنگ، تایپوگرافی، روابط درست و مناسب اجزا بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

طراحان حرفه‌ای علاوه‌بر دانش و مهارتی که دارند به گونه‌ای از این رنگ و فضا استفاده می‌کنند تا مخاطب را میخکوب ذوق و هنر و خلاقیت ذهنی خود کنند.

چه افرادی در ساخت وب‌سایت نقش دارند؟

نباید فراموش کنیم که در طراحی هر وب‌سایت، متخصصان مختلفی ایفای نقش می‌کنند اما با توجه به اینکه مسئولیت طراح سایت با زیبایی ظاهری آن گره خورده است، بهتر است از افرادی حاذق و باتجربه که از کار خود لذت می‌برند کمک بگیرید تا علاوه‌بر اینکه برند و حرفه شما بهتر معرفی شود، بازدهی بیشتری نیز کسب کنید.

طراح سایت قبل از راه‌اندازی سایت طرح کلی آن را در ذهن و با خلاقیت خود ترسیم می‌کند. اگرچه بیشتر طراحان سایت تحصیلات مرتبط دارند اما این پیش‌فرض الزامی نیست، مهم مهارت و تجربه کاری مرتبط است.

حوزه کاری طراحی سایت

وب‌دیزاینر یا طراح سایت ممکن است در زمینه فعالیت‌های توسعه دهنده وب نیز دانش کد‌نویسی و مهارت بالایی داشته باشد که در این صورت تمام راه‌اندازی سایت از صفر تا ۱۰۰ بر عهده او خواهد بود اما در بعضی از شرکت‌ها هر فرد متناسب با دانش و تخصص خود عهده‌دار بخشی از این فعالیت است.

طراحان وب اغلب مایلند طراحی و برنامه نویسی ظاهری سایت را بر عهده بگیرند و از نظر زیباشناسی کاربر را جذب کنند و سایر فعالیت‌ها مانند تولید، کنترل و پردازش محتوی را بر عهده دیگر متخصصان که مسلط بر دانش برنامه نویسی هستند، قرار دهند. طراح سایت کیست؟

نقش مهارت در طراحی سایت

برای ارتقاء سایت از نظر بصری و استفاده از عناصر مختلف بسیاری از طراحان چندان از کدنویسی استفاده نمی‌کنند و از ذهن، نبوغ و خلاقیت خود را مبنای کار قرار می‌دهند.

تجربه کاری در حیطه‌های مرتبط می‌تواند به پیاده سازی بهتر ایده‌های جدید و نوین کمک بسیاری نماید. طراح سایت کیست؟

کارشناسان و متخصصان تیم الفباوب که دنیایی از تجربه و نبوغ دارند، می‌توانند انواع سایت با موضوعات مختلف و فروشگاه‌های اینترنتی با ظاهری جدید، متفاوت و منحصربفرد را برای شما طراحی و پیاده کنند.

نحوه فعالیت طراحان سایت طراح سایت کیست؟

مهمترین اصل در طراحی سایت ارائه کار به صورت منحصربفرد و متفاوت است. برخی از افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، حضور در شرکت و انجام پروژه‌ها در محل را ترجیح می‌دهند اما کم نیستند طراحان وب حرفه‌ای که به صورت دورکاری مشغول فعالیت هستند و مشتریان را مبهوت ذوق و خلاقیت خود می‌کنند.

در هر دو صورت تمام تلاش طراحان سایت در طراحی و ارائه سایت کاربرپسند است تا رضایت مشتری به دست آید. طراح سایت کیست؟

پیش نیازهای اصلی برای طراحی سایت

  • طراحان وب حرفه‌ای علاوه‌بر اینکه باید از HTML و CSS به خوبی آگاه باشند نیاز است مهارت خود را در زمینه javaScript ، JQuery و Bootstrap نیز تقویت کنند.
  • از دیگر پیش‌نیازهای طراحی وب، آشنایی با نرم‌افزارهای ادیتور مانند DreamWeaver، Visual، notepad++ و … است تا بتوانند طرح‌های ذهنی را به خوبی پیاده کنند.
  • همچنین در صورتیکه یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی و استانداردهای طراحی وب‌سایت را به خوبی آگاه نباشند ممکن است چندان موفقیت در حرفه خود دست نیابند. از دیگر نرم‌افزارهای موردنیاز طراحان وب می‌توان به Flash، Photoshop، Mysql و … اشاره کرد. طراح سایت کیست؟

مسئولیت‌های طراح سایت

همانطور که گفته شد از فاکتورهای موثر بر مسئولیت‌های طراح سایت موقعیت کاری اوست البته باید دانش و مهارت فردی را نیز درنظر گرفت. برخی از این افراد فقط در طراحی و تولید وب‌سایت نقش ایفا می‌کنند. اگرچه هستند افرادی که از صفر تا ۱۰۰ راه‌اندازی وب‌سایت خود عهده‌دار هستند. از دیگر وظایف طراح سایت می‌توان موارد زیر را اشاره کرد:

  • با توجه به اینکه هر کارفرما متناسب با حیطه کاری، سلیقه و جهت فکری ممکن است سایت متفاوتی را بپسندد، طراح سایت برای جلب رضایت و شناخت سطح توقع در جلسه معارفه‌ای به صحبت می‌نشیند.
  • ارائه کلی طرح و ایده ذهنی برای پیاده سازی بهتر وب‌سایت موردنظر مشتری از دیگر وظایف طراح سایت است تا مطابق آن کار پیش رود. طراح سایت کیست؟
  • اگرچه طراح سایت که دانش و تجربه بالایی در زمینه طراحی سایت‌های مختلف و کاربرپسند دارد اما تصمیم نهایی درباره متن، رنگ‌ها و حتی پس‌زمینه را به عهده کارفرما می‌گذارند.
  • آشنایی و تسلطی که طراح سایت بر نرم‌افزارهای طراحی دارد کمک می‌کند که صفحات، آیکون‌ها، لینک‌ها و عکس‌ها را به صورت حرفه‌ای و جذاب قرار گیرند.
  • قراردادن فیلم، صدا و انیمیشن‌های مرتبط با موضوع وب‌سایت از دیگر مسئولیت‌های طراحان سایت عنوان می‌شود. طراح سایت کیست؟
  • طراح سایت پس از آن که تمام کدهای سایت را به صورت استاندارد تهیه کرد و از کارایی آن مطمئن شد، پس از قرار دادن بر روی هاست آن را به مشتری تحویل می‌دهد.

تولید محتوای وب‌سایت

همانطور که اشاره کردیم از وظایف طراح وب‌سایت، ساخت وب‌سایتی جذاب و کاربرپسند مطابق با حوزه کاری مراجعه کننده است. در صورتی تولید محتوی بر عهده این افراد است که در متن قرارداد، توافقی صورت گرفته باشد.

البته طراحان حرفه‌ای برای جلب  نظر کارفرمایان اغلب سعی می‌کنند چند محتوای متناسب در قسمت‌های مختلف وب‌سایت قرار دهند تا علاوه‌بر نمایش حرفه‌ای بودن کار خود، رضایت نسبی مشتری نیز به دست آید. طراح سایت کیست؟

ساعت کاری در طراحی وب‌سایت

تنوع و گستردگی که کار طراحی سایت دارد نظر بسیاری از افراد را جلب کرده است تا در این حیطه مشغول فعالیت شوند. از دیگر مزایای این شغل محبوب عدم نیاز به داشتن مدرک خاص است، تجربه کاری مرتبط در زمینه طراحی در صورت داشتن پشتکار و نبوغ می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند.

فرد می‌تواند در هر ساعت از شبانه‌روز به صورت آزادکاری مشغول فعالیت شود و پروژه‌ای را تحویل دهد.

میزان درآمد طراح سایت

در حال حاضر روزانه هزاران سایت جدید به دنیای تکنولوژی اضافه می‌شوند که افراد برای ارتقا کسب‌وکار خود آن را راه‌اندازی می‌کنند. البته نباید سایت‌های تولید محتوی که کاربران برای دریافت اطلاعات و اخبار دنبال می‌کنند را نیز از یاد ببریم. طراح سایت کیست؟

طراحی سایت نیز با استقبال از فضای مجازی به یکی از شغل‌های جدید و محبوب تبدیل شده است‌. در میزان حقوق دریافتی این افراد پارامترهای مختلفی مانند نحوه فعالیت (شرکتی، قراردادی، ساعتی)، سطح دانش و مهارت و نوع قرارداد موثر است. مطمئنا افرادی که سابقه چندانی در این حوزه ندارند، پرداختی بالایی نیز نباید انتظار داشته باشند.

چه افرادی در طراحی سایت موفق می‌شوند؟

از مهمترین ویژگی‌های اخلاقی موردنیاز برای طراحی سایت علاوه‌بر دانش و شناخت علوم کامپیوتر، صبر، خلاقیت و دقت زیاد است تا کوچکترین جزئیات از قلم نیفتد. طراحان حرفه‌ای اغلب مهارت خود را مدیون ذوق و نبوغ درونی می‌دانند که در کنار دانش فنی توانسته طرح‌های ذهنی آن‌ها را به خوبی به تصویر بکشد.

در حال حاضر که تکنولوژی و فضای مجازی راه خود را به تمام بخش‌های زندگی بشر باز کرده است، زمانی می‌توان به موفقیت در حیطه کاری اندیشید که مهارت و دانش خود را در همه حال ارتقاء بخشید. طراح سایت کیست؟

اگر دنبال شغلی هستید که فضایی دلپذیر برای نمایش توانایی و مهارت‌های شما داشته باشد، طراحی سایت مناسب شما است به شرطی که از آموزش و اختصاص وقت برای پیگیری وب‌سایت‌ها و بررسی درخواست‌ها، خطاهای احتمالی و … هراس نداشته باشید. طراح سایت کیست؟

در دسترس بودن همیشگی بویژه برای کارفرمایان جدید اهمیت بالایی دارد پس اگر زمان زیادی برای اینکار ندارید حتما آن‌ها را مطلع کنید تا وجحه بهتری در ذهن آن‌ها داشته باشید.

ویژگی طراحان سایت چیست؟ یک طراح سایت باید چگونه باشد؟

طراح سایت حرفه ای باید علاوه بر بهره مندی از علوم تخصصی فنی و خلاقیت باید آشنایی کاملی با روانشناسی و بازاریابی اینترنتی داشته باشد تا بتواند کاربرانی که به سایت وارد می شوند را به سوی خرید محصول و خدمات سوق دهد. طراح سایت کیست؟

از پرتکرار ترین سوالاتی که کارآموزان دوره آموزش طراحی سایت از ما می پرسند این است که چگونه طراح سایت شویم و برای آنکه بتوانیم بهترین طراح سایت در تهران شویم لازم است چه تخصص هایی کسب کنیم و در چه اموری ماهر شویم؟

از اصول اصلی اطلاع داشته باشد!

این یکی از اولین اصولی است که هر طراح سایت حرفه ای باید از آن ها اطلاع داشته باشد و در برنامه های کاری خود استفاده نماید. اغلب اصول طراحی سایت ذاتی نیستند، به این معنی که همیشه باید در حال یاد گرفتن آن ها باشید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

طراحی سایت را توجه به اصول سئو انجام دهد

به گفته متخصصان سئو زمان بارگذاری سایت اهمیت بالایی در سئو دارد. همچنین نحوه کدنویسی سایت و نحوه قرار دادن متا تگ ها و توضیحات از دیگر عوامل تاثیر گذار در سئو و بهینه سازی سایت ها است.

به همین جهت توجه به گزینه های مختلف طراحی سایت مانند انیمیشن ها، حرکات و یا حتی مقدار رنگ ها یا عناصر اهمیت بالایی دارد. در نتیجه بهتر است هنگام طراحی سایت از عناصر طراحی مناسب استفاده نمایید. طراح سایت کیست؟

به یادگیری روزانه علاقه داشته باشد!

بهترین طراحان سایت، متخصصان سئو، هکر ها، بازاریاب ها هر روز در حال یادگیری مطالب جدید هستند. آن ها هر روز روش های مختلفی را بررسی می کنند تا ببینند کدام یک برایشان موثر است و کدام یک نیست.

بتواند محتوای مناسب و حرفه ای بسازد!

تلاش کنید در سایت خود اطلاعات غلط، لینک های نامناسب، صفحات خالی و محتوایی که هیچ ارتباطی با سایر قسمت ها ندارد، قرار ندهید. همچنین باید این نکته را بدانید که استفاده از محتوا تکراری تاثیر منفی روی سئو شما خواهد داشت. طراح سایت کیست؟

بتواند به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کند

برنامه ای برای برگزاری جلسات هفتگی با مشتریانی که پروژه فعالی نزد شما دارند، داشته باشید. این به شما کمک می کند تا بازخورد مناسب را از مشتریان دریافت کنید و مهم تر از همه این که مسیر درست پروژه را مشخص کنید.

برای اکثر مشکلات در سریع ترین زمان راه حل پیدا کند!

همیشه طراحان و مدیران پروژه های مختلف با مشکلاتی رو به رو می شوند. اما طراحان حرفه ای همیشه به دنبال یافتن راه حل اصلی هستند نه جایگزین کردن آن. اگر شما یک طراح سایت هستید، باید همیشه به دنبال راه حلی برای مشکلات خود باشید. طراح سایت کیست؟

بتواند بازار کاری خود را ارزیابی کند

هنگامی که شما کاملا از بازار کار خود اطلاعات داشته باشید، می توانید یک طرح طراحی کنید که کاملا مناسب مخاطبان هدف باشد. یکی از موانعی که مانع پروسه طراحی می شود، عدم شناخت کافی از صنعتی است که طراح روی آن کار می کند.

با بقیه اعضای گروه ارتباط و تعامل خوبی داشته باشد

همه طراحان سایت بزرگ می توانند با تیم خود ارتباط برقرار کنند و افکار و ایده های خود را بیان کنند یا تغییراتی در حوزه یک پروژه یا کار خاص ایجاد نمایند. سایت ها پروژه های بزرگی هستند و یک طراح حرفه ای باید بتواند دیدگاه خود را بیان کند تا دیگران بتوانند آن را اجرا کنند.  طراح سایت کیست؟

شرح و داستان پروژه برای او کاری آسان و راحت باشد

هر پروژه ای را که شما انتخاب می کنید باید شامل یک شرح و داستان به صورت بصری یا شفاهی باشد. اگر شما یک سایت برای یک مرکز تهیه غذای آنلاین طراحی کرده اید، باید سایت شما پیام مناسب را برای مشتریان در بر داشته باشد. سایت ها یک رسانه ارتباطی هستند، بنابراین مشتریان می خواهند بدانند سایت شما چه پیامی را به آن ها انتقال می دهد.

خلاق باشد و فقط کپی کننده ایده های دیگران نباشد!

رویکرد هر پروژه باید با ذهنیتی خلاقانه و تفکر انتقادی از نظر UI و طراحی گرافیک باشد. همیشه سعی کنید ایده های خود را به جلو ببرید و به دنبال کشف مرزهای جدید باشید.

مشارکت و ایده پردازی

از همکاران خود بپرسید آیا همه چیز به همان خوبی که در ذهن شما هست پیش رفته است یا نه! تکرار کردن ایده های یکدیگر در طول فرایند طراحی باعث می شود طراحی سایت بهبود پیدا کند و به هدف نهایی نزدیک تر شوید. طراح سایت کیست؟

هماهنگی و شخصیت کاری

به دنبال طراحی باشید که برای کار خود تعهد و شور و شوق را داشته باشد و بتوانید به راحتی با او صحبت نمایید. شما برای مدت طولانی با این شخص کار می کنید، بنابراین باید با هم هماهنگ باشید.

اطلاع از طراحی سایت واکنش گرا

طراحی واکنش گرا سایت شامل استفاده از گرید های مناسب، تصاویر قابل انعطاف و استفاده از مدیا کوئری ها است که درصورت نداشتن اطلاعات کافی از آن ها سایت شما با مشکلاتی در دستگاه های مختلف مواجه خواهد شد. طراح سایت کیست؟

فعال و منظم، با انرژی و عاشق شغل!

شما به مشکلی برخورد کرده اید یا نمی توانید طرحی را درست کنید؟ نگران باشید، حتی حرفه ای ترین طراحان سایت هم هر روزه با این مدل مشکلات مواجه می شوند. همه این موضوع را درک می کنند که شما بهترین تلاش خود را انجام خواهید داد. طراح سایت کیست؟

جزئیات را دست کم نگیرد!

در بیشتر مواقع توجه مردم به نکات گرافیکی در پروژه ها باور نکردنی است. توانایی دیدن جزئیات کوچک و بزرگ برای یک طراح حرفه ای ضروری است.  به نظر شما یک طراح سایت حرفه ای چه ویژگی های دیگری را باید داشته باشد؟ منتظر اطلاع از نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برای طراح سایت شدن از کجا شروع کنم؟ چگونه طراح سایت شویم؟

بسیاری از دانشجویان می پرسند که برای طراحی وب از کجا شروع کنیم، مراحل یادگیری طراحی وب چیست و چطور باید در این مسیر قدم بگذاریم. در واقع دغدغه اصلی کسانی که می خواهند طراحی وب را شروع کنند اطلاع نداشتن از نقشه راه و گم کردن مسیر می باشد.

بسیای از طراحان وب در هنگام شروع فعالیت، راهشان را با آزمون و خطا پیدا می کنند که این مورد باعث می شود زمان زیادی را از تلف کنند و در طول مسیر سردرگم شوند. ما در ادامه مقاله می گوییم که یک طراح سایت باید چه چیزهایی را یاد بگیرد و از چه ابزارهایی استفاده کند تا به یک متخصص در این زمینه تبدیل شود. طراح سایت کیست؟

1- کار یک طراح سایت را دنبال کنید

با کار طراحی وب و روش های کسب درآمد اینترنتی آشنا شوید. پستی بلندی های این کار را بشناسید. باید ببینید آیا واقعاً به کار طراحی علاقه دارید؟ زیرا داشتن علاقه، لازمه پیشرفت در هر کاری است. راجع به موقعیت شغلی و درآمد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا با انگیزه بیشتری شروع کنید. در این زمینه خواندن مقاله معرفی شغل طراحی وب به شما کمک خواهد کرد.

2- با تخصص های لازم در طراحی وب اشنا شوید

برای طراحی وب حداقل یک تیم متشکل از افراد زیر نیاز است. اگر دوست دارید یک طراح سایت شوید ابتدا جایگاه خود را در تیم مشخص کنید: طراح سایت کیست؟

گرافیست سایت: معمولاً ایجاد طرح های اولیه سایت، طراحی اشکال گرافیکی، تصویرسازی، طراحی لوگو و.. به عهده گرافیست است که باید فردی خلاق و باانگیزه باشد.

برنامه نویس سمت کاربر (client side): طراحی رابط کاربری یا همان پوسته سایت (بخشی از سایت که کاربر با آن در ارتباط است) بر عهده یک برنامه نویس رابط کاربری است که معمولاً از زبان های javascript، html،css استفاده می کنند.

برنامه نویس سمت سرور (server side): با کمک زبان های برنامه نویسی مثل asp.net وphp ارتباط مرورگر با سرور را میسر می سازند.

3- بهترین روش های یادگیری طراحی وب را پیدا کنید

برای شروع یادگیری دنبال راهی باشید که با کمترین هزینه شما را به یک طراح سایت حرفه ای تبدیل کند. این هزینه شامل زمان، پول و انرژی شماست.

طراح سایت کیست؟

موضوعات مقاله

امتیاز :
1 Responses/5
اولین دیدگاه را شما بنویسید.

یک دیدگاه برای “طراح سایت کیست؟ – چگونه طراح وب سایت شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *